Витвицька громада
Івано-Франківська область, Калуський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Село Витвиця

Витвиця  — село Долинського району Івано-Франківської області. Населення становить 1255 осіб. Орган місцевого самоврядування — Витвицька сільська рада.

Село розташоване в передгір'ї Українських Карпат, у долині річки Витвиця (Лужанка), за 18 км від районного центру міста Долини і за 11 км від міста Болехів. До складу Витвицької сільської ради входять село Витвиця та селище Вигодівка, що розташоване одне від одного на відстані 3 км. Окремі частини села називаються: Путна, Порошниці, Солотвина, Заріка, Береги, Малиновище, Кривець, Потік. В урочищі Заріка віддавна витікає соляне джерело, а в місцині Потік на поверхню виходить нафта.

На території села люди жили віддавна. Про це свідчить скарб бронзової доби, знайдений у 1920 році в глиняному кар’єрі в урочищі Дебря: чотири браслети й округла спіраль з рухомим ґудзиком у центрі.

У податковому реєстрі 1515 року в селі документується 2 1/2 лану (близько 62 га) оброблюваної землі.

Легенду про заснування села записали та опублікували у 1879 році парох села Спиридон Мартинкевич та відомий громадський діяч Венедикт Площанський. Вони стверджують, що назва села походить від слова «вітка» — верболозу, яким густо була заросла територія нинішнього села.

Перша письмова згадка про Витвицю датується 31 серпня 1397 року. Збереглися документи про те, що Витвиця є поселення вільних (привілейованих) людей.

У 1824 році у центрі села громада спорудила дерев'яну церкву св.Івана Богослова, яка є пам’яткою архітектури.

Центром культурно-освітнього життя стала читальня «Просвіти», заснована на початку XX століття священиком Миколою Дерлицею. Уся робота читальні була спрямована на піднесення національної свідомості населення.

У 1939 році в селі проживало 1690 мешканців (1640 українців, 20 поляків, 10 латинників, 20 євреїв).

У Витвиці народився, жив і боровся із більшовиками один із засновників УНФ, член Гельсінської спілки України, багаторічний політичний в'язень, поет Зеновій Красівський, якому вдячна громада села спорудила пам’ятник. У вересні 1991 року в будинку сільради було відкрито сільський музей, де створено експозиції з історії села.

 

У перші роки незалежності відновлено символічну могилу «Борцям за волю України», в 1997 році встановлено пам'ятний знак з нагоди 600-річчя з дня заснування села.

В селі народилися:

  • Витвицький Павло Васильович (1912-27.11.1942) — симпатик ОУН; священик УГКЦ в с. Жаб'є; розстріляний німецькими окупантами в полі біля села Ягільниця;
  • Волковецький Степан Васильович — народний депутат України 1-го і 2-го скликань, дипломат, голова Івано-         Франківського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта»;
  • Дунін-Лабенський Василь (1874—1947) — 1897—1939 роки -     директор школи в селі Витвиця;
  • Лабенський Мар'ян Васильович (1913—1946) — священик УГКЦ; симпатик ОУН; жахливо закатований московськими окупантами, с. Кальна; похований в с. Витвиця;
  • Красівський Зеновій Михайлович (1929–1991) — український поет, літератор, член Українського Національного Фронту та Української Гельсінської Групи;
  • Селешко Михайло (1901–1981) — український громадсько-політичний діяч, журналіст. Член УВО і ОУН. В 1940–1941 рр. — генеральний секретар УНО в Німеччині;
  • Січко Петро Васильович (1926–2010) — учасник українського національно-визвольного руху, член Української Гельсінкської групи, громадський діяч;
  • Янішевський Степан Павлович (1914–1951) — визначний діяч українського національно-визвольного руху 40-их років (псевдонім «Далекий»). Керівник Служби безпеки групи УПА «Північ» /Волинська та Рівенська область/, командир крайового проводу УПА на Рівненщині. Розстріляний більшовиками у Рівненській тюрмі.

В селі загинули:

  • Федорич Іван «Байда» — командир сотні УПА «Опришки», загинув 29.05.1949.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь