Правець
Правець! Кожний із Вас чув про це захворювання, але чи всі знають про основні заходи профілактики?
Правець - важка інфекційна хвороба з високою летальністю, що виникає при інфікуванні будь-яких ран!
Збудник захворювання - бактерія Clostridium tetani, схожа на паличку та здатна утворювати спори, які живуть в ґрунті до 30 років .
Захворіти може кожний, а саме після травмування шкіри або слизових оболонок забрудненим предметом (голка, цвях, садовий інвентар, ніж, ножиці, скло чи будь який інший предмет), . Бактерія правця разом з ґрунтом потрапляє в рану і відбувається зараження. Особливо високий ризик зараження у працівників сільського господарства, промислових підприємств, присадибних ділянок. Також інфікування може відбутися при вогнепальних пораненнях, укусах тваринами , опіках та відмороженнях.
З моменту інфікування та до появи перших симптомів захворювання може пройти від 1 дня до 1 місяця, але частіше 6-14 днів. Чим коротший цей період, тим важче протікатиме захворювання і тим небезпечніший прогноз. Здебільшого захворювання починається гостро. У частини хворих неприємні відчуття у ділянці рани, головний біль, підвищена пітливість, дратівливість. Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що ускладнює відкривання рота. Невдовзі виникає дисфагія – ускладнене ковтання, внаслідок спазму м’язів глотки. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю . Найчастіше смерть наступає від асфіксії або паралічу серцевого м’язу.
У людей, які перехворіли (якщо вижили) не формується по життєвий імунітет, тому вони повторно можуть захворіти, тому захворювання легше попередити ніж лікувати.
Безальтернативний захист від правця – це специфічна профілактика, яка проводиться у плановому або екстреному порядку.
Планова вакцинація проводиться згідно з Календарем профілактичних щеплень правцевим анатоксином, який входить до складу комбінованих вакцин, які діти отримують на першому році життя – 2,4,6 - місяців. Ревакцинація проводиться у віці 18 місяців, 6 та 16 років. Дорослим поновлювати щеплення від правця необхідно кожні 10 років.
Екстрена профілактика проводиться при будь-яких травмах, при яких має місце порушення цілісності шкіри і слизових оболонок до 20 дня з моменту передбачуваного інфікування, але чим раніше потерпілий звернеться за медичною допомогою, тим вища її ефективність.
Неспецифічна профілактика включає заходи, покликані знизити ймовірність зараження, а саме запобігання травмам (дотримання правил техніки безпеки на виробництві і в домашніх умовах).
Бережіть своє здоров’я та життя!
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)