Витвицька громада
Івано-Франківська область, Калуський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Правець

Дата: 29.04.2024 15:04
Кількість переглядів: 93

Правець! Кожний із Вас чув про це захворювання, але чи всі знають про основні заходи профілактики?

Правець - важка інфекційна хвороба з високою летальністю, що виникає при інфікуванні будь-яких ран!

Збудник захворювання - бактерія Clostridium tetani, схожа на паличку та здатна утворювати спори, які живуть в ґрунті до 30 років .

Захворіти може кожний, а саме після травмування шкіри або слизових оболонок забрудненим предметом (голка, цвях, садовий інвентар, ніж, ножиці, скло чи будь який інший предмет), . Бактерія правця разом з ґрунтом потрапляє в рану і відбувається зараження. Особливо високий ризик зараження у працівників сільського господарства, промислових підприємств, присадибних ділянок. Також інфікування може відбутися при вогнепальних пораненнях, укусах тваринами , опіках та відмороженнях.

 З моменту інфікування та до появи перших симптомів захворювання може пройти від 1 дня до 1 місяця, але частіше 6-14 днів. Чим коротший цей період, тим важче протікатиме захворювання і тим небезпечніший прогноз. Здебільшого захворювання починається гостро. У частини хворих неприємні відчуття у ділянці рани, головний біль, підвищена пітливість, дратівливість. Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що ускладнює відкривання рота. Невдовзі виникає дисфагія – ускладнене ковтання, внаслідок спазму м’язів глотки. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю . Найчастіше смерть наступає від асфіксії або паралічу серцевого м’язу.

У людей, які перехворіли (якщо вижили) не формується по життєвий імунітет, тому вони повторно можуть захворіти, тому захворювання легше попередити ніж лікувати. 

Безальтернативний захист від правця – це специфічна профілактика, яка проводиться у плановому або екстреному порядку. 

Планова вакцинація проводиться згідно з Календарем профілактичних щеплень правцевим анатоксином, який входить до складу комбінованих вакцин, які діти отримують на першому році життя – 2,4,6 - місяців. Ревакцинація проводиться у віці 18 місяців, 6 та 16 років.  Дорослим поновлювати щеплення від правця необхідно кожні 10 років.

Екстрена профілактика проводиться при будь-яких травмах, при яких має місце порушення цілісності шкіри і слизових оболонок до 20 дня з моменту передбачуваного інфікування, але чим раніше потерпілий звернеться за медичною допомогою, тим вища її ефективність.

Неспецифічна профілактика включає заходи, покликані знизити ймовірність зараження, а саме запобігання травмам (дотримання правил техніки безпеки на виробництві і в домашніх умовах).

Бережіть своє здоров’я та життя!

Фото без опису


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь