Всесвітній день боротьби проти раку

Дата: 05.02.2024 10:51

Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, метою якого є нагадування про те, наскільки небезпечні й поширені зараз онкологічні захворювання. Онкологічні захворювання є основною причиною смертності у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я за останні 2 роки найпоширенішими (з точки зору нових випадків) є рак грудей, легень, товстої та прямої кишки, простати, шкіри та шлунка. При цьому найбільше смертей зафіксовано внаслідок захворювання на рак легень.

Первинна профілактика онкологічних захворювань має бути спрямована на виявлення та усунення чи ослаблення впливу несприятливих факторів довкілля. Адже, більше 30% випадків захворюваності на рак можна запобігти шляхом виключення або мінімізації основних факторів ризику:

вживання тютюну та алкоголю;

зайва вага чи ожиріння;

нераціональне харчування із вживанням в їжу недостатньої кількості фруктів та овочів;

відсутність фізичної активності;

хронічні інфекції, що викликаються, зокрема, вірусами гепатиту B і C, деякими типами вірусу папіломи людини;

утримання від тривалого перебування на сонці та в соляріях.

З віком захворюваність на рак різко зростає, що найімовірніше пов’язане з накопиченням факторів ризику розвитку певних форм раку. Найчастіше клінічна картина більшості онкопатологій на початкових етапах є малоінформативною. Ознаки будуть змазаними, неявними поки пухлина, що розрослась, не буде порушувати роботу тих чи інших органів. На жаль, це відбувається на пізніх етапах онкопатології, коли досить проблематично ввести процес у стійку ремісію. Досить часто онкопроцес дається взнаки лише на термінальних (пізніх) стадіях, коли актуальним буде лише симптоматичне лікування.

Медичною спільнотою розроблено спеціальні діагностичні програми – скринінгові дослідження, які дозволяють своєчасно виявити новоутворення. Чим раніше патологія буде виявлена, тим більше шансів на благополучний прогноз хвороби!

Тож не нехтуйте своїм здоров’ям! Ви вже сьогодні можете пройти такі скринінгові дослідження:

мамографічний скринінг раку молочної залози у жінок;

цитологічний скринінг передраку та раку шийки матки;

скринінг раку та передраку товстої кишки за допомогою тесту на приховану кров;

скринінг раку передміхурової залози: тест на простатичний специфічний антиген.

А позитивні зміни у способі життя, такі як збалансоване харчування, фізична активність та відмова від шкідливих звичок можуть значно знизити ризик виникнення ракових захворювань.

Бережіть себе та будьте здорові!