Хвороба цивілізації

Дата: 12.10.2023 09:27

Темпи нашого життя щороку швидшають та потребують активного використання комп’ютерної техніки, в результаті чого розвивається комп’ютерний зоровий синдром (КЗС) – це реакція органу зору на неадекватне навантаження одночасно на мозок, хребет та очі протягом тривалого часу, який призводить до зорової втоми, подразнення очей та виникнення проблем із зором. В його основі – «синдром сухого ока» та «спазм акомодації». Першому сприяє той факт, що при роботі за монітором в декілька разів знижується частота моргання, і поверхня роговиці пересихає, а другому – стиль сучасного життя. Переважна більшість жителів працює в офісах, проводячи весь день за монітором. Вдома вечеряє і знову сідає за комп’ютер – «відпочити». Не слід легковажно ставитись до цього зачарованого кола – ваша недбалість може призвести до розвитку короткозорості та значного зниження якості життя.

Основні причини розвитку КЗС- це:

неправильна організація робочого місця;

тривала безперервна робота за комп’ютером;

неправильно підібране освітлення; неправильне положення тулуба під час сидіння.

Основні симптоми КЗС-це:

відчуття «важких повік»,

сухості в очах або сльозотеча;

«затуманеність» зору, світлочутливість, тимчасова короткозорість;                         почервоніння очей;

головний біль;

біль у спині та шийному відділі.

Знайомо? Але не здавайтесь без бою – ось декілька порад, як побороти КЗС:

1.Підберіть правильне освітлення: природнє світло має падати збоку (бажано, зліва) а штучне – не повинно світити прямо на монітор або вам в очі.

2.Відрегулюйте монітор: зменшіть яскравість, підвищіть контрастність, розмір тексту зробіть втричі більшим за той мінімальний розмір, який ви можете розібрати.

3.Організуйте своє робоче місце: монітор розташуйте на рівні очей на відстані витягнутої руки. Якщо ви погано бачите на такій відстані, збільшіть шрифт.

4. Підберіть зручне крісло і дотримуйтесь «правила прямих кутів»: прямий кут між коліном і стегном, між стегном і спиною та між ліктем і передпліччям.

5. Регулярно протирайте екран монітора.

6. Для уникнення відчуття сухості в очах – свідомо моргайте кожні 3–5 сек.

7. Введіть у раціон продукти, які зміцнюють судини сітківки та покращують зір: чорниця, чорна смородина, зелень, гарбуз, морква, волоські горіхи,  мед.

8. Дотримуйтесь «правила 20/20/20»: кожні 20 хвилин робіть 20-секундні перерви і розглядайте при цьому будь-який предмет на відстані 20 футів (6 м) або за вікном; а кожні 1–2 години приділяйте 5 хвилин гімнастиці для очей або масажу шиї. Змусити себе зробити перерву буває важко – є спеціальні програми для примусових перерв в роботі за комп’ютером (Break Time, TimeGuard, RestTime, Computer and Vision, SafeComputer, Eyes Guard). Деякі з них лояльні до користувача і просто нагадують, що прийшов час відпочити, інші – категорично блокують комп’ютер на заданий період часу.

9. Займіться плаванням – це прекрасна альтернатива масажу шиї, що стимулює живлення зорового нерва.

10. Частіше грайте в ігри з м’ячем (баскетбол, футбол, волейбол, теніс, тощо). Якщо у вас в офісі є стіл для настільного тенісу, то грою на ньому в перервах між роботою можна заміняти гімнастику для очей.

11. Гімнастика для очей. Основні вправи (кожну виконуйте по 10–15 разів):

- кругові рухи;

- вгору, вниз, вправо, вліво;

- малюйте вісімку: по-діагоналі, по-вертикалі, по-горизонталі;

- поставте палець на кінчик носа та подивіться на нього; підійдіть до вікна,   уважно подивіться на близький предмет – листок дерева або мітку, приклеєну на скло на рівні очей. Після цього переведіть свій погляд вдалину, намагаючись роздивитись максимально віддалені предмети;

- покладіть долоні на закриті очі, розслабтеся та спробуйте добитись глибокого чорного кольору.

Не дивлячись на реалії сучасного життя велике значення має особиста відповідальність за своє здоров’я.  Бережіть себе!