До Всесвітнього Дня боротьби зі сказом
В Україні щорічно реєструються поодинокі випадки сказу серед людей. Так, в 2023 році, зареєстровано 1 летальний випадок у Вінницькій області. Найвищий показник захворюваності на сказ зафіксовано в 2007 році, коли було зареєстровано 7 випадків. На Прикарпатті останній випадок сказу у людини було зафіксовано в Городенківському районі в 1994 році.
Епізоотична ситуація щодо захворюваності тварин на території громад (Долинської, Вигодської, Витвицької та Болехівської МР) залишається стабільно напруженою. За 9 місяців 2023 року зареєстровано 5 випадків сказу у тварин проти 20 випадків в 2022 році.
За 9 місяців цього року зареєстровано 65 покусів тваринами проти 53 в минулому році.
За антирабічною допомогою в заклади охорони здоров’я звернулося 29 осіб, серед них 8 дітей у віці до 18 років.
Антирабічне лікування призначалося 21 особі проти 13 в минулому році. Отримали повний курс лікування 20 осіб, в стадії щеплення 1 особа. Відмов від протирабічних щеплень не було.
Слід відмітити, що в більшості покуси були спричинені бродячими чи безпритульними собаками. Сільські жителі становлять 47,7%, мешканці міста – 52,3%.
Слід пам’ятати, що тварина, яка вас укусила, на вигляд може бути здоровою, а захворювання сказом може проявитися до року і пізніше. Тому:
- Утримуйтеся від контактів з безпритульними та дикими тваринами, особливо лисицями;
- У разі покусу невідомою твариною рани, подряпини, місця зі слиною негайно промийте теплою протічною водою з милом, краї рани обробіть 5% настоянкою йоду або 700 спиртом та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до лікаря-травматолога для проведення антирабічного лікування;
- У разі покусу домашньою твариною з’ясовуйте прізвище, ім’я та по батькові господаря, його домашню адресу. Це допоможе уникнути щеплень, оскільки за твариною можна встановити ветеринарний нагляд;
- При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою і тільки після цього його можна ремонтувати.
Основними заходами профілактики сказу є:
- Правильне утримання домашніх тварин і поводження з ними;
- Своєчасна вакцинація проти сказу домашніх та сторожових собак;
- Проведення заходів боротьби з мишовидними гризунами в жилих, господарських приміщеннях, на дачних ділянках, тощо.
Слід пам’ятати, якщо людина захворіла на сказ, то її вилікувати вже неможливо! Єдиним засобом профілактики захворювання на сказ є лікувально-профілактичні щеплення за призначенням лікаря.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)