28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом.
У рамках акції щорічно проводяться різні заходи з популяризації знань про вірусні гепатити для профілактики нових заражень серед населення.
Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в Україні, в тому числі й на Івано-Франківщині. В Долинській ТГ в І півріччі 2023 року зареєстровано 4 випадки хронічного вірусного гепатиту В та 2 випадки в Вигодській селищній ТГ (за аналогічний період 2022 року по територіальних громадах випадків хронічного гепатиту В не було зареєстровано). Відмічається ріст захворюваністі і на гепатит С. В порівнянні з аналогічним періодом 2022року – ріст захворюваності на 54,5%. Захворюваність реєструвалась в Долинській ТГ – 4 випадки, в Вигодській селищній ТГ – 2 випадки, в Болехівській міській раді – 1 випадок.
Що ж таке вірусні гепатити? Вірусні гепатити – це велика група захворювань, які викликаються вірусами, що здатні розмножуватися безпосередньо в клітинах печінки з наступним порушенням їх функцій. Виникає гостре та/або хронічне запалення печінки, яке деколи призводить до цирозу і, навіть, раку.
Сьогодні відомо вісім типів вірусу гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT.
Різні типи вірусів харктеризуються різними шляхами передачі, інтенсивністю клінічних проявів, чутливістю до лікарських препаратів та методами профілактики.
Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки.
Переважна більшість захворілих повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак, незначна частина людей, інфікованих вірусом гепатиту А, може померти від блискавичної форми гепатиту. Для профілактики гепатиту А є безпечна та ефективна вакцина.
Вірус гепатиту Е передається, головним чином, через контаміновану воду, проте були виявлені і інші шляхи передачі: споживання недостатньо термічно обробленого м’яса або м’ясних продуктів, отриманих від інфікованих тварин; переливання інфікованих продуктів крові та вертикальна передача від вагітної жінки її плоду.
Гепатити B і C передаються шляхом проникнення вірусів в організм людини при порушенні цілісності шкірних покривів та слизових оболонок, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічних втручань, переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).
Захворювання на гепати В можна запобігти за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини.
Сьогодні вакцини від гепатиту C не існує. На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися і про це повинні знати всі!
Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно: використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише безпечну питну воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування.
Профілактики парентеральних вірусних гепатитів (В та С) забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи:
- в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань;
- під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу;
- з метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.
- Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях та лабораторіях, де медичний персонал контактує з кров’ю. При виконанні будь-яких парентеральних втручаннях та маніпуляціях необхідно використовувати гумові медичні рукавички.
Оскільки сьогодні вакцина надійно захищає людину лише від зараження вірусами А і В, то основним методом профілактики зараження вірусними гепатитами залишається безпечний спосіб життя, уважне та обережне ставлення до свого здоров’я !!!
Будьмо здорові!
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)