ОБЕРЕЖНО - РТУТЬ!

Дата: 21.02.2023 09:22

Дуже часто люди в розпачі не знають куди звернутись і як діяти коли розбивається медичний градусник. Отож надаємо рекомендації

Як потрібно діяти при розлитті ртуті у приміщенні

Якщо у приміщенні розбито ртутного градусника:

• виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку;
  • відчиніть навстіж всі вікна в приміщенні;
  • максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть двері;
  • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов»язкою;
  • негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх в скляну банку з розчином ( 2г перганманату калію на 1 л води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання порохотягу для збирання ртуті забороняється.

Якщо ртуті розлито більше ніж у градуснику:

• Зберігайте спокій, уникайте паніки;
  • виведіть з приміщення всіх людей, надайте допомогу дітям, інвалідам похилого віку - вони підлягають евакуації в першу чергу;
  • захистіть органи дихання хоча б вологою серветкою;
  •  відчиніть навстіж всі вікна; ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері.

Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується.

З попаданням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.

Максимально допустима концентрація парів ртуті для житлових, дошкільних, навчальних і робочих приміщень-0,0003 мг/м куб; для виробничих приміщень-0,0017 мг/м куб. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м куб. викликає гостре отруєння організму людини.

Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 годин: спостерігається загальна слабкість, головний біль, підвищення температури; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам»яті і головний біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з»являється головний біль, апатія й емоційна нестійкість; порушується мовлення, тремтять руки, повіки, а у важких випадках-ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть і божевілля.

Якщо ви виявили або побачили кульки ртуті в будь-якому іншому місці, негайно сповістіть про це місцеві органи  з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення або міліцію.

Начальник Долинського відділу

Калуського районного відділу