Правець під час війни

Дата: 30.01.2023 15:11

Інфекційні захворювання завжди залишаються поруч з нами. Особлива небезпека розповсюдження інфекцій з’явилася зараз – під час війни.   Ще під час Першої світової війни людству довелося зіштовхнутися з працем, як із надзвичайною небезпекою. Величезна кількість бійців втратила життя не в бою, а саме в результаті інфікування. Подолати епідемію та знизити темпи розповсюдження у 1914 р. вдалося завдяки використанню протиправцевого анатоксину.

Під час війни найпоширенішими шляхами інфікування правцем є:

• рани будь-якого типу, до яких потрапляє бруд, або ж ті, що були нанесені забрудненими предметами; складні переломи з оголенням кості, значним ураженням;
  • травми, які характеризуються великим об’ємом відмирання тканин;
  • роздушені травми;
  • наявність виразок на поверхні тіла;
  • виконання хірургічних маніпуляцій в польових умовах, без дотримання норм стерильності тощо.

Проте і в нормальному житті ризик інфікуватися спорами бактерій Clostridiumtetani може бути високим. Адже інфікуватися можна  при потраплянні правцевої палички в рану людини через поріз, травмування гострим предметом, укусу тварин.

Провідними симптомами  правцю є:

• спазми щелеп та проблеми з функцією ковтання;
  • спазми м’язів;
  • болюче скуття м’язів в тілі;
  • напади, схожі на судоми;
  • головний біль та стрибки артеріального тиску;
  • лихоманка та надмірна пітливість.

Профілактика правцю

Основні методи запобігання хворобі полягають в дотриманні умов санітарії при обробці ран, хірургічних втручань під час війни, а також можлива вакцинація дітей та дорослих.

В офіційному календарі щеплень дітей до 6-ти років передбачено графік введення вакцини АКДП. Дорослі ж мають робити ревакцинацію кожні 10 років.Це значно зменшує ризики інфікування. Тому, якщо Ви зараз маєте можливість, і давно порушили свій графік щеплень, пройдіть курс вакцинації заради власної безпеки.  Надавайте особливу увагу пораненням, навіть незначним. Обробляйте рани антисептичними розчинами, накладайте пов’язки.  Незалежно від того, де ви знаходитесь – в окопах, бомбосховищах або в тилу, подбайте про власну безпеку.

При загрозі розвитку правця проводять екстрену профілактику протиправцевою  сироваткою або протиправцевим імуноглобуліном, що містять антитіла до токсину. Неспецифічні методи спрямовані на попередженні травматизму , своєчасна обробка ран 3% розчином перекису водню. При одержанні травми, укусу чи при перших симптомах негайно зверніться за медичною допомогою.

В Україні є всі умови для подолання цієї небезпечної інфекційної хвороби.      Від Вас вимагається зовсім не багато – це вакцинація, Своєчасна обробка рани та негайне звернення за медичною допомогою!