Епідемі́чний пароти́т
Епідемі́чний пароти́т (народне — свинка, завушниця) — гостре висококонтагіозне інфекційне захворювання, яке характеризується гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням слинних залоз, а іноді й інших залоз, які мають вивідні протоки (статеві, молочні, підшлункова), центральної нервової системи (ЦНС).
Вхідні ворота інфекції — дихальні шляхи.
Людина — єдиний резервуар; джерело інфекції — хворий або інфікована людина з безсимптомним перебігом, інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, через безпосередній контакт, або посередньо через контакт з інфекційним матеріалом чи інфікованими предметами (кров, слина, спинно-мозкова рідина, сеча).
Інкубаційний період 14–24 дні (у середньому 16–18); пацієнт може бути джерелом інфекції від 7 днів перед і до 9 днів після появи набряку слинних залоз . Захворювання може проходити безсимтомно.
При симптоматичних формах різкий початок, і гострий перебіг та проявляється такими симптомокомплексами:
Сіалоаденіт: найчастіше уражаються привушні, рідше підщелепних залози, зазвичай двосторонній. Слинні залози можуть уражатись по черзі або одночасно.З ’являється біль і набряк слинних залоз — найсильніші на 2-ий або 3-ій день, гіперемія ділянки виходу протоки привушної слинної залози , зниження виділення слини (відчуття сухості у ротовій порожнині), утруднене жування, ковтання та відкривання рота.
Лихоманка (38–39 °C) — з'являється одночасно з набряком слинних залоз, зберігається 3–4 дні, у малих дітей може не розвиватись, появляється погане самопочуття та слабкість, біль голови, втрата апетиту, блювання.
Дуже небезпечним проявом хвороби є запалення яєчок, якщо захворювання у період статевого дозрівання, то це може призвести до чоловічого безпліддя .
У жінок захворювання проявляється запаленням яєчників, у разі інфікування жінки у першому триместрі вагітності, є вірогідність викидня.
Також може проявлятися менінгіт , менінгоенцефаліт, панкреатит рідко дакріоаденіт, тиреоїдит, тиміт, гепатит, мастит, нефрит.
Найбільш ефективним методом профілактики епідемічного паротиту є вакцинація, яка входить до календаря профілактичних щеплень в Україні. Вакцинація проводиться одночасно з такими захворюваннями як кір та краснуха, комбінованою вакциною у віці 12 місяців. Друге щеплення (ревакцинацію) цією самою вакциною проводять дітям у віці 6 років.
До неспецифічних методів профілактики можна віднести дотримання гігієнічних навичок: частіше мити руки, уникати контакту з слиною інших осіб при чханні або кашлі,. Хворих для запобігання зараження оточуючих осіб слід ізолювати на термін не менше 9 днів від початку хвороби. Якщо відбувся контакт з хворим на епідемічний паротит , можна провести пасивну імунізацію ( ввести імуноглобулін). При виявленні захворювання в дитячих установах на 21 день встановлюється карантин.
Протягом останніх 5-ти років випадки захворюваності на епідемічний паротит не реєструвалися на території діяльності Долинського ВСП .
За 2022 рік вакцинацію в 1 рік отримало 470 дітей, виконання річного плану вакцинації становить 72,4% ,ревакцинацію в 6 років 522 дитини, виконання річного плану вакцинації становить 53,4%.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)