Правильно дійте при загрозі чи виникненні повеней, паводків

Дата: 15.06.2021 17:01

Клімат і рельєф області сприяє виникненню таких катастрофічних явищ як повінь і паводок. Найперше їх потрібно розрізняти.

Повінь – фаза водного режиму, яка щорічно повторюється і характеризується підвищенням водності річки та підйомом рівнів води за рахунок талих вод.

Паводки – відносно короткочасні і швидкі підйоми рівнів та збільшення витрат води в річці під впливом випадіння в басейні дощів

Повінь легше спрогнозувати і підготуватися до її проходження, тоді як паводки проходять раптово.

При отриманні попередження про загрозу затоплення внаслідок виходу із русел великих та малих річок або внаслідок руйнування гребель водосховищ і виникнення катастрофічного затоплення слід дотримуватися встановленого порядку, без зволікання вийти в безпечні та підвищені місця. При рятувальних роботах необхідно проявляти витримку, суворо дотримуватись вимог рятувальників.

Якщо люди, що проживають у населеному пункті, спостерігають підйом води на першому поверсі чи інших поверхах і на вулиці, необхідно залишити квартиру, або піднятися на верхні поверхи; якщо будинок одноповерховий – зайняти приміщення на горищах. При перебуванні на роботі згідно з розпорядженням адміністрації об’єкту господарювання слід, дотримуватися встановленого порядку, зайняти підвищені місця. Знаходячись у полі при раптовому затопленні слід вийти на пагорби або вилізти на дерево, використати різного роду плаваючі засоби.

Дії у випадку загрози затоплень

· Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій.

· Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

· Підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть все у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.

· Від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ.

· Перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці.

· Переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.

Дії в зоні раптового затоплення

· Зберігайте спокій, уникайте паніки.

· Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.

· Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку.

· По можливості негайно залишіть зону затоплення.

· Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час - закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами).

· Відчиніть хлів - дайте худобі можливість рятуватися.

· Підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий - займіть горішні приміщення.

· До прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.

· Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу.

· Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.

· Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти та інше).

Дії після повені, паводка

· Переконайтесь, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього.

· Не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку.

· Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.

· Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.

· Здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води на добу.

· Електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування.

· Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.

· Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.

Начальник Калуського РУ ГУ ДСНС          Василь Микитин