ДО УВАГИ БДЖОЛЯРІВ!

Дата: 12.05.2021 12:49

Згідно з наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338 затверджено Порядок реєстрації пасіки, змінено порядок видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки та порядок реєстрації пасіки, а саме:

видача паспорта здійснюється в день звернення бджоляра із заявою про видачу такого паспорта в письмовій або електронній формі;

в день видачі паспорта пасіки вноситься інформація до Реєстру паспортів пасік територіальним органом Держпродспоживслужби;

при зміні відомостей власник пасіки до 15 травня надає паспорт до територіального органу Держпродспоживслужби для внесення змін;

паспорт пасіки підлягає заміні у разі його втрати, пошкодження або зміни власника пасіки;

у разі припинення діяльності пасіки власник протягом 10 днів письмово інформує територіальний орган Держпродспоживслужби;

реєстр паспортів пасіки розміщується на офіційному веб - сайті територіального органу Держпродспоживслужби;

пасіка підлягає реєстрації в органах місцевого самоврядування за місцем проживання пасічника, або за місцем знаходження пасіки;

у разі перевезення (кочівлі) пасіки не пізніше ніж за 2 календарних дні пасічник зобов’язаний інформувати органи місцевого самоврядування (перевезення пасіки здійснюється із супровідними ветеринарними документами);

у разі надходження інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин, органи місцевого самоврядування протягом чотирьох годин повинні повідомити про це власників пасік;

реєстрація пасіки в органах Держпродспоживслужби здійснюється після поданої заяви про реєстрацію та наданої копії паспорта на пасіку.

Вище перераховані позиції відсутні у попередніх законодавчих документах, що відповідно до вимог Закону України «Про бджільництво», державна реєстрація є обов’язковою для суб’єктів господарювання, які займаються утриманням та розведенням бджіл, виробництвом і первинною переробкою продуктів бджільництва в частині дотримання вимог чинного законодавства у сфері бджільництва. Пасічники всіх форм власності повинні виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва.

Недотримання даних вимог значно ускладнює або ж унеможливлює позитивне вирішення спірних питань, що можуть виникнути під час ведення господарської діяльності. Наголошено –  якщо пасіки не зареєстровані , то юридично їх не існує, і у випадку отруєння бджіл, крадіжки, стихійного лиха та ін., довести розмір завданої шкоди неможливо.

Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації та в інший спосіб (офіційні сайти)  попередити про це представників органів місцевого самоврядування, бджолярів пасіки яких розташовані на відстані до 10 кілометрів від оброблюваних площ.

Також, вищезазначеним наказом затверджено Інструкцію з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, яка визначає основні причини отруєння бджіл, заходи щодо їх профілактики отруєння, установлення факту отруєння та допомоги постраждалим від отруєння бджолиним сім’ям, а також механізми визначення шкоди, заподіяної власникам пасік від отруєння бджіл.

РЕЄСТРАЦІЯ

ОТРУЄННЯ БДЖІЛ