Що таке радон і як він може вплинути на здоров’я людини?
7 листопада у день народження Марії Кюрі у цілому світі відзначають день захисту від радону.
РАДОН – 222 - радіоактивний газ, не має ні кольору, ні запаху і належить до інертних газів, тобто таких, які не вступають у хімічні реакції. У природі утворюється під час розпаду урану, який використовують, наприклад, у будівельних матеріалах. Водночас він розчиняється у воді, крові та тканинній рідині. Період його напіврозпаду короткий – лише 3,8 доби.
З метою визначення безпечного середовища життєдіяльності дітей в навчально-виховних закладах працівниками санітарно-гігієнічної лабораторії Долинського відділу Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» у період з 23 жовтня по 07 листопада 2024 року проводилися вимірювання рівня еквівалентної рівноважної об’ємної активності радону – 222. Всього охоплено 25 закладів загально середньої та дошкільної освіти. За результатами проведених вимірювань перевищень допустимих концентрацій не виявлено.
Радон, що потрапив у повітря з поверхні грунту, розсіюється в атмосфері. Він важчий за повітря, саме тому може накопичуватися на перших та цокольних поверхах будівель, у підвалах.
Проте, слід пам’ятати , що радон небезпечний тим, що може спричинити рак дихальних шляхів та легень. Від 3 % до 14% усіх захворювань на злоякісні новоутворення легень у світі пов’язані зі впливом цього радіоактивного газу, також, що вживання тютюну різко підвищує ризик захворіти на рак легень від радону.
Щоб мінімізувати вплив радону потрібно:
- регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення;
- встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях;
- під час ремонту чи будівництва звертати увагу на якість будматеріалів;
- герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів та підвалах будівель.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)