Витвицька громада
Івано-Франківська область, Калуський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Жовтень місяць - це місяць обізнаності про рак молочної залози

Дата: 02.10.2024 10:05
Кількість переглядів: 200

Жовтень  місяць – це місяць обізнаності про рак молочної залози. Це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, що часто призводить до важких ускладнень і смерті. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через рак молочної залози.

Рак грудей може бути й у чоловіків, проте жінки мають значно більші ризики. До того ж ризики змінюються впродовж життя, і для кожної вони свої - зумовлені  генетикою,  способом життя, і певною мірою - чистою випадковістю, адже мутації відбуваються в тій чи іншій клітині кожної людини практично постійно. Проте здебільшого такі клітини або не становлять загрози, або самознищуються, або стають мішенню для імунної системи.

Основні фактори ризику раку молочних залоз:

  • Вік. З віком ризик раку молочної залози  зростає. Рак молочної залози, як і більшість типів раку, розвивається переважно після 50 років, і середнім віком виявлення цієї пухлини є 62 роки.
  • Сімейна історія хвороби. Якщо близькі родичі мали в анамнезі це захворювання, ризик збільшується.
  • Генетика. Деякі мутації генів, що передаються від батьків до дитини збільшують ризик РМЗ.

        - Особиста історія захворювань грудей. Наприклад, якщо була виявлена атипова гіперплазія молочної залози.

         - Пізня менопауза — після 55 років.

        -  Гормональна замісна терапія в менопаузі.

        - Доброякісні пухлини молочної залози (вони не стануть злоякісними, це різні речі, проте наявність одного свідчить про більший ризик появи іншого).

        - Висока щільність молочних залоз - це збільшує ризик хибно негативних результатів обстежень, коли пухлина була, але її не помітили. Висока щільність молочних залоз означає, що залозистої та фіброзної тканини значно більше, ніж жирової. Щільність не можна оцінити візуально або тактильно- тільки радіографічно.

          - Індекс маси тіла 25 і більше (вага [кг] / зріст2 [м]). Здебільшого розвиток надлишкової ваги та ожиріння пов’язаний із раціоном, зокрема таким, де бракує рослинної їжі, риби та горіхів, і натомість дуже багато перероблених продуктів, доданих цукрів, червоного м’яса.

        - Зловживання алкоголем. Медичні настанови радять вживати алкоголь не частіше 2-3 разів на тиждень і не більше порції за раз, а краще відмовитися від алкоголю взагалі. Порція - це якраз те, що вам наллють у барі за замовчуванням (40 мл для міцних напоїв чи 100 мл вина, наприклад).

         - Куріння жінки, які почали курити до 17 років, мають на 24% більший ризик розвитку раку грудей, ніж ті, хто ніколи не курив. Для жінок, які почали курити після 17-19 років, такий ризик вищий на 15%.

Рак молочних залоз виліковний за умови його виявлення на I стадії - у 95% жінок, на II стадії -у 80%, на III стадії - у 50% жінок. Регулярні профілактичні огляди у лікаря суттєво підвищують шанси на ефективне лікування.

Золотим стандартом скринінгу на рак молочної залози є самообстеження, клінічне обстеження гінекологом під час планового візиту та мамографія після 40-45 років згідно з графіком.

До 40 років скринінг на рак молочної залози поза групами ризику не проводять, бо потенційна шкода пацієнтці від процедури переважає потенційну користь. Загальний план проходження скринінгових обстежень раку молочних залоз такий:

→ 40-44 роки - щороку за бажанням;

→ 45-54 роки - щороку обов’язково;

→ 55 і старше - за бажанням щороку, але можна й раз на два роки.

Тож, шановні жінки- бережіть себе і будьте здорові!

Фото без опису


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь