Вірус папіломи людини

Дата: 02.09.2024 14:03

Вірус папіломи людини (ВПЛ) – це поширений вірус, який передається статевим шляхом і викликає генітальні бородавки та різні види злоякісних новоутворень, а саме рак ануса, зовнішніх статевих органів і ротової порожнини. Особливе занепокоєння викликає у жінок , адже на сьогодні відомо , що він є причиною 99% випадків раку шийки матки.

Оскільки, вірус папілома людини легко передається при контакті «шкіра до шкіри» майже всі сексуально активні люди інфікуються ним у певний момент, зазвичай на початку статевого життя. Рак шийки матки розвивається через багато років після первинного інфікування ВПЛ і зазвичай немає симптомів і ознак до тих пір, поки не досягне пізньої стадії, коли його важко вилікувати. Рак шийки матки є основною причиною смертності від раку серед дорослих жінок.

Симптоми та ознаки раку шийки матки включають аномальні вагінальні кровотечі( після статевого акту та або між менструаціями), біль у тазу, спині та бо ногах; вагінальні виділення; стомлюваність і втрату маси тіла. На пізніх стадіях раку шийки матки також можуть виникати анемія, ниркова недостатність.

Комплексна профілактика раку шийки матки та боротьба з ним складається з:

• первинної профілактики шляхом вакцинації проти ВПЛ-інфекції для дівчат віком від 9 до 13 років ;
  • статеве виховання і пропагування використання презервативів серед підлітків, профілактика тютюнопаління;
  • проведення «скринінгу та лікування» у жінок віком 30-49 років;
  • лікування інвазивного раку в будь-якому віці;

Пам’ятаймо, якщо рак шийки матки виявити на ранній стадії за допомогою таких методів скринінгу, як мазок Папаніколау  (ПАП-тест), аналіз ДНК ВПЛ та або візуальний огляд за допомогою  оцтової кислоти, то його можна видалити та ефективно вилікувати за допомогою локальних методів. Лікування запущеного раку є складним і зазвичай передбачає поєднання хірургічного втручання, променевої терапії та хіміотерапії.

Не нехтуйте своїм здоров’ям- пройдіть скринінгові обстеження на виявлення раку!