Ожиріння-естетичний недолік чи захворювання?

Дата: 04.03.2024 09:25

Ожиріння – це процес накопичення жиру, що призводить до збільшення маси тіла.  Ожиріння є серйозним захворюванням.

За даними ВООЗ більше 1 млрд людей у світі мають надлишкову вагу. ВООЗ навіть розглядає ожиріння як глобальну епідемію, адже з кожним роком ситуація лише погіршується.

Найпоширенішою причиною надлишкової ваги є переїдання, яке доповнює відсутність фізичної активності. Але також ожиріння є наслідком:

• лікування гормональними препаратами;
  • спадковості;
  • цілої низки захворювань (хвороба Кушинга, пошкодження нервових клітин гіпоталамуса, порушення в роботі щитовидної залози, недорозвинені статеві залози та ін.).

Надмірне споживання калорійної їжі, особливо з високим вмістом жиру та цукру, може сприяти набору зайвої ваги. Часте вживання фаст-фуду та процесованих продуктів(ковбаси, копчених виробів, сосисок) також є фактором ризику.

Ожиріння не тільки впливає на зовнішній вигляд людини, але й може мати серйозні наслідки для здоров'я. Важливо знати про ці наслідки, щоб бути мотивованим до ведення здорового способу життя.

• Серцево-судинні захворювання. Ожиріння збільшує ризик розвитку атеросклерозу, гіпертонії, інфаркту міокарда та інших серцево-судинних проблем.
  • Діабет 2 типу. Люди з ожирінням частіше стають жертвами цукрового діабету 2 типу, який може призвести до серйозних ускладнень.
  • Захворювання печінки. Ожиріння може сприяти розвитку неалкогольного жирового гепатиту та цирозу печінки.
  • Захворювання суглобів. Зайва вага негативно впливає на суглоби, спричиняючи артрит і збільшує ризик травм.
  • Розлади дихання. Ожиріння може призводити до апное уві сні та інших порушень дихання.
  • Порушення репродуктивної системи. Ожиріння може впливати на репродуктивне здоров'я, включаючи ановуляцію, менструальні розлади та інфертильність.
  • Психологічні проблеми. Особи з ожирінням можуть стикатися зі стресом, депресією та зниженою самооцінкою.

Контроль і відстеження калорій є важливою частиною плану харчування для людей із ожирінням. Це допомагає збалансувати свій раціон, підтримувати вагу та досягти цілей щодо здоров’я. Тому, якщо ви маєте схильність до ожиріння:

• Створіть щоденник, в якому ви записуватимете все, що ви їсте і п'єте. Включайте в цей список всі страви та напої, важливо вказувати кількість і розмір порцій.
  • Зверніться до дієтолога або використовуйте онлайн-калькулятори калорій, щоб визначити, скільки калорій вам потрібно щодня, щоб досягти і підтримувати здорову вагу. Пам'ятайте, що дефіцит 500 калорій на день може призвести до втрати приблизно 0,5 кг ваги на тиждень.
  • Розподіліть денний раціон на 3-4 головні прийоми їжі та 1-2 перекуси. Визначте кількість калорій, яку ви можете споживати на кожен прийом їжі, щоб досягти цілей.
  • Під час покупок перевіряйте харчову етикетку на продуктах. Дивіться на кількість калорій та розмір порції, щоб уникнути переїдання.
  • Регулярно вимірюйте свою вагу та інші показники, такі як об'єм талії. Це допомагає відстежувати свій прогрес.
  • Намагайтеся уникати великих порцій в ресторанах та кав'ярнях. Попросіть подавати половинні порції або пакувати з собою надлишок їжі.
  • Готуйте страви вдома і спрощуйте їх рецепти, щоб впевнитися, що ви контролюєте інгредієнти та калорії.
  • Споживання їжі під час стресу або нудьги може призвести до переїдання. Намагайтеся визначити інші способи керування емоціями.

Пам’ятайте, що  профілактика  ожиріння напряму залежить від здорового способу життя, фізичної активності та збалансованого харчування.

Ваше здоров’я у ваших руках!