Туберкульоз

Дата: 05.07.2023 13:54

Туберкульоз це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха - на честь науковця, що відкрив цей збудник у 1882 році.

Згідно статистичних даних у світі реєструються 10 млн. нових випадків захворювань на туберкульоз, близько 2 млн. хворих помирають. Більша частина хворих припадає на країни з низьким рівнем доходу, серед яких –Україна. В Україні щорічно реєструється, в середньому  25 тис. нових випадків туберкульозу (включно з рецидивами ).

За 6 місяців 2023 року на території територіальних громад Долини, Вигодської селищної ради, Витвицької сільської ради та Болехівської міської ради захворюваність на туберкульоз зросла на 30%. Так, всього зареєстровано 18 випадків проти 12 за аналогічний період минулого року. Зокрема по Долинській територіальній громаді зареєстровано 7 випадків, по Вигодській селищній територіальній громаді - 7 випадків, по Витвицькій об’єднаній територіальні громаді – 1 випадок та 2 випадки по Болехівській міській раді.

У ВООЗ стверджують що близько 22 % випадків захворювання в Україні не виявляються, ще крім того треба враховувати масову міграцію, у воєнний період, соціальні негаразди, доступність до надання медичної допомоги та багато інших чинників. У 90 % людей туберкульоз вражає легені, рідше захворювання може ушкодити інші органи (нирки, хребет, мозок, шкіру тощо). Позалегеневий туберкульоз не є заразним і загрожує життю лише тих людей які захворіли.

Розрізняють два стани, пов’язані з туберкульозом: латентна туберкульозна інфекція та захворювання на туберкульоз. Особливо небезпечна перша форма, так як, симптоматика мізерна, а заразність дуже висока. Допомагав діагностиці в даному випадку туберкуліновий шкірний тест (проба Манту ).

Основними ознаками, які дають можливість запідозрити туберкульоз є:

• Кашель що триває понад три тижні;
  • Рясне потовиділення вночі;
  • Слабкість;
  • Безпричинна втрата ваги;
  • Підвищення температури тіла  37 градусів, без значного навантаження ;
  • Біль у грудній клітці.

Туберкульоз переважно  передається повітряним шляхом при тривалому перебуванні з хворим в одному приміщенні, яка не приймає лікування.

Лікування туберкульозу проводиться за допомогою антибактеріальних препаратів. На сьогоднішній день розроблено ефективні схеми лікування, що дозволяють вилікувати хворих в 100% випадків.

Не варто займатися самолікуванням. З профілактичною метою здоровим людям слід:

• Дотримуватись правил особистої гігієни;
  • Дотримуватись здорового харчування та режиму сну;
  • Відмовитися від шкідливих звичок, особливо паління;
  • Дбати про свій психоемоційний стан;
  • Уникати простудних захворювань та своєчасно звертатися до лікаря;
  • Регулярно проходити медичні обстеження.

При перших негараздах, в першу чергу звертайтеся до свого сімейного лікаря.

Бережіть себе та своє здоров’я!