Як запобігти інфекційним захворюванням, які передаються при вживанні не доброякісної питної води ?

Дата: 08.06.2023 15:18

Одним із факторів передачі збудників служать  забруднена вода.

Інфекції, які передаються водним шляхом, викликаються різними видами збудниками: вірусами, бактеріями, простішими, гельмінтами. Збудники проникають через рот і активно розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Виділяючись з кишківника хворого, збудники потрапляють у зовнішнє середовище: ґрунт, воду, їжу, на предмети домашнього ужитку.

У теплу пору створюються сприятливі умови і для збереження збудників кишкових інфекцій у зовнішньому середовищі, і для їх розмноження в продуктах харчування. Все це робить воду і їжу небезпечними в епідеміологічному відношенні.

Джерела інфекції при гострих кишкових захворюваннях: хвора людина (особливо небезпечні для оточуючих хворі, що переносять захворювання в легкій, «стертій» формі, бактеріо- та вірусоносії (людина, яка виділяє збудників, але сама не хворіє).

Якими інфекціями (інвазіями) можна заразитись при вживанні недоброякісної води?

Ротавіруси.  Діарея, блювота, висока температура і повна відсутність сил – ознаки інфекції, яку можна підхопити у воді.

Гепатити. Гепатити А і Е – це вірусні інфекції, які передаються через питну воду.

Холера. Це особливо небезпечна інфекція і одна з глобальних світових проблем. Здається, що на холеру хворіють тільки в жарких країнах з низькою культурою санітарії, але насправді збудників холери регулярно знаходять і в інших країнах. Насправді холера в більшості випадків лікується швидко і легко, а її головна небезпека – зневоднення через сильну діарею.

Дизентерія, сальмонельоз, ешеріхиоз. Це різні захворювання з різними збудниками, але зі схожими в цілому симптомами: діареєю, болем у животі, нудотою і підвищенням температури. Невеликі відмінності між ними є, але вони не принципові. Головне, що всі ці хвороби небезпечні тим же, чим небезпечна холера: зневодненням і всіма його важкими наслідками.

Лептоспіроз. Небезпечна бактеріальна інфекція, яка передається від тварин, вражає печінку і нирки. Починається вона з головного болю, високої температури, болі в животі. Інші симптоми – червоні очі і жовтяниця. Закінчитися може дуже сумно. Бактерії потрапляють в кров через ранки і слизові оболонки.

Лямбліоз. Лямблії – це найпростіші мікроорганізми, яких навколо нас досить багато. У місцях, де в воду потрапляють фекалії і стічні води, їх ще більше. Чіпляються вони до нас, якщо випити зараженої води або ковтнути її під час купання. Відразу після запливу нічого не відбувається, перші ознаки з’являються через 1-2 тижні.

Симптоми типові для всіх кишкових інфекцій: діарея, нудота, біль в животі. Небезпека – сильне зневоднення організму. Лікується антибіотиками і дієтою.

Щоб попередитти зараження, необхідно дотримуватися елементарних правил:

• для пиття використовувати тільки кип’ячену воду;
  • не пити воду з випадкових джерел;
  • мати з собою та в дома достатній запас питної води;
  • воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених джерел;
  • не пити воду з водопроводу, призначеного для технічних цілей;
  • кип’ятити воду, взяту з відкритої водойми для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду (хвороботворні мікроорганізми здатні протягом місяця і навіть більш жити і розмножуватися у воді);

Пам’ятайте! Дотримання елементарних правил вбереже ваше здоров’я!