Здійснення реєстрації права власності на земельні ділянки державної власності

Дата: 05.05.2023 13:11

Роз’яснення щодо питання державної реєстрації права власності на земельні ділянки державної власності, які відповідно до вимог Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» перейшли у комунальну власність.

З огляду на актуальність питання здійснення державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, які відповідно до вимог Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі - Закон № 1423-IX) передані у власність громад вважаємо за необхідне акцентувати на наступному.

Підставою державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки відповідно до пункту 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України та пункту 819 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, є Закон України від 28 квітня 2021 року № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» незалежно від наявності чи відсутності державної реєстрації права власності на вказані земельні ділянки за державою.

Поряд з цим, звертаємо увагу, що Законом № 1423-IX доповнено розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України пунктом 24, яким передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об’єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об’єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об’єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті. Відтак, враховуючи вищенаведене, землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів, за виключенням окремих земель, визначених підпунктами «а» – «е» пункту 24 Закону № 1423-IX, перейшли у комунальну власність.

Поряд з цим, законодавством не передбачено необхідності прийняття органами виконавчої влади рішень з приводу передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність та укладення актів-приймання передачі цих земель, а підставою для проведення державної реєстрації речових прав визначений Закон № 1423-IX.

Додатково рекомендуємо ознайомитися із роз’ясненнями, підготовленими Мін’юстом за посиланням: https://minjust.gov.ua/files/general/2022/08/02/20220802134019-97.pdf