Дирофіляріоз – хвороба, з якою може зустрітися людина

Дата: 04.05.2023 10:53

Дирофіляріоз (зла нитка) – це тканинний зоонозний гельмінтоз. Захворювання, яке  вражає, як людину, так і тварину, та супроводжується тяжкою патологією усіх систем організму, включаючи головний мозок і очі.  Для нього характерна трансмісивна передача, повільний розвиток, тривалий перебіг. Дирофіляріоз відноситься до природньо-осередкових хвороб.

У минулому вважалося, що ним хворіють тільки тварини. У першу чергу - собаки, але в останні роки  все частіше стали реєструватися випадки зараження людей. У хворих на дирофіляріоз собак живі личинки знаходяться  у кров’яному руслі. Переносниками хвороби є комарі. А джерелом захворювання, являються наші хатні тварини. При укусах хворої тварини комарами живі личинки  потрапляють в організм комара, де протягом 10 днів розвиваються до інвазійної стадії. Зараження людини відбувається через укуси заражених кровосисних  комарів.

Основним симптомом при захворюванні, переважно, є пухлина, у місці локалізації якої відчувається сверблячка  і  печія   різного ступеня інтенсивності. Характерним симптомом, також, є міграція гельмінта під шкірою, що має вираз відчуття пересування чи ущільнення пухлини. Інколи хворі скаржаться на головний біль, нудоту, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль в місці локалізації гельмінта з іррадіацією за ходом нервових стовбурів.

У хворих відмічається різноманітна локалізація процесу. Найчастіше це ураження очей – до 55% випадків, у меншому ступені – ураження голови, обличчя, шиї, грудей, живота, статевих органів, верхніх та нижніх кінцівок.

Основний метод позбавлення від паразиту - хірургічний.

Профілактикою дирофіляріозу є своєчасне виявлення його у домашніх тварин та їх лікування, боротьба з бродячими тваринами, протигельмінтозна профілактика у домашніх тварин.   До того ж  необхідно боротися з комарами в підвалах жилих будинків, у яких ці паразити можуть знаходитись  увесь рік. З підвальних приміщень житлових будинків комарі потрапляють по вентиляційній системі в квартири.

Профілактика захворювання заключається в винищуванні комарів і обмеженні контакту з ними тварин і людини.

Начальник Долинського відділу

Калуського районного відділу

ДУ «Івано – Франківський ОЦКПХ МОЗ»                     Юліана КОНИКФото без опису