Поліомієліт повернувся в Україну.
Ліків від цієї хвороби не існує, єдиний захист — щеплення. В Україні станом на 01.01.2022р. 80,1% дітей віком до 1 року отримали три дози щеплення від поліомієліту (дані МОЗ) за необхідних 95%. По Долинській ТГ лише 79,5%, Вигодській ТГ – 62%, Витвицькій ТГ – 51,8%, Болехівській міській раді – 78,2%.
Найбільш вразливі до поліомієліту — діти до 6 років. В окремих випадках заразитися також можуть невакциновані дорослі.
Поліомієліт може загрожувати великій кількості невакцинованих або не повністю вакцинованих дітей невиліковним паралічем і навіть смертю протягом кількох годин. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають через те, що параліч уразив саме дихальні м’язи.
Поліомієліт викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду. Поліовірус поширюється непомітно і швидко, і дуже часто - через відсутність будь-яких симптомів у більшості інфікованих.
Ліків від поліомієліту не існує. Єдиним і безальтернативним захистом від хвороби є щеплення.
Коли і як вакцинують дітей від поліомієліту. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту:
у 2 та 4 місяці від народження — інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) (ін’єкції);
у 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років — оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) (краплі).
Шести доз вакцини необхідно і достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту на все життя.
Обидві вакцини, ІПВ і ОПВ, формують імунітет до поліомієліту. ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу. ОПВ формує імунітет в кишківнику й у такий спосіб захищає від зараження і запобігає передачі вірусу.
Вакцини, які використовують державні й приватні клініки, безпечні, якісні, зареєстровані та дозволені для використання в Україні.
Перевірте, чи отримала ваша дитина всі необхідні щеплення від поліомієліту. Якщо якась із доз пропущена, будь ласка, негайно зверніться до педіатра чи сімейного лікаря та надолужте ті дози, що пропустили.
Де можна зробити щеплення? В Україні вакцинація від поліомієліту входить у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень. Їх можна зробити у державних медичних закладах безоплатно.
Чим загрожує цей спалах поліо? Допоки одна дитина залишається інфікованою, всі невакциновані діти наражаються на небезпеку зараження поліомієлітом. Нездатність викорінити поліомієліт там, де його було виявлено, може призвести до 200 000 нових випадків щороку протягом 10 років у всьому світі.
Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж її вилікувати.
Лікар-епідеміолог відділення
епідеміологічного нагляду
(спостереження) та профілактики
інфекційних захворювань Галина ГРЕЧИШИН
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)