Цукровий діабет
Цукровий діабет – це хронічне захворювання, що з’являється внаслідок недостачі в організмі людини інсуліну,спричиненого тим,що підшлункова залоза не виробляє його в достатній кількості або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін (гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові)). Тому для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній крові (береться з пальця) або венозної (береться з вени) протягом дня, або, що більш надійно, визначення рівня глюкози натще (не їсти мінімум 10 годин перед дослідженням).
Нормальний рівень глюкози в крові коливається від 3,3 до 6,7 ммоль/л.
Цукровий діабет — це захворювання, на яке у світі страждають понад 425 млн.людей. В Україні таких хворих — майже 1,3 млн, і ці показники щороку зростають. Небезпеку не можна недооцінювати, адже за прогнозами ВООЗ до 2030 року 70 % людей планети помиратимуть саме від неінфекційних хронічних захворювань. Люди, які хворіють на діабет мають вищий ризик ускладнень від COVID-19 .
Загроза діабету зростає, тому недостатнє використання наявних знань про цю хворобу ставить під загрозу майбутні покоління.
Існують три основні типи діабету:
Діабет 1-го типу виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його в енергію для вашого тіла.
Діабет 2-го типу виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
Гестаційний діабет діагностують у період вагітності. Може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.
Цукровий діабет ІІ типу є найбільш поширеним серед населення. Ризик розвитку цього типу діабету можна знизити, якщо вести здоровий спосіб життя.
Основні симптоми діабету:
-надмірне сечовиділення;
-спрага;
-постійне відчуття голоду;
-втрата маси тіла;
-постійне відчуття втоми;
-погіршення зору.
Діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів. Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% смертей у світі пов’язано з діабетом. Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їхнього інфікування та пізніше – ампутації. Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1 % випадків сліпоти. Діабет є основною причиною ниркової недостатності.
Поради щодо профілактики діабету
Правильно харчуйтеся. Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П’ять блюд з овочами й фруктами в день. Їжте більше продуктів, багатих на складні вуглеводи. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. Їжте хліб з борошна грубого помолу, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю…
Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.
Не вживайте цукор і сіль. Навіть дуже мала кількість з’їденого цукру може до небес підняти його рівень у крові. А солона їжа різко підвищує кров’яний тиск.
Слідкуйте за своєю вагою.
Займайтеся спортом. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.
Пийте вітаміни.
Уникайте стресів.
Стежте за рівнем глюкози в крові.
Відмовтесь від алкоголю і тютюну.
Сьогодні діагноз цукровий діабет, на жаль, не рідкість. Однак досягнення медицини, засновані на постійному вивченні цього захворювання, дозволять хворим на цукровий діабет вести нормальне життя, повноцінно працювати і займатися спортом.
Діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі!
Фельдшер санітарний
Відділення епідеміологічного нагляду
( спостереження) та профілактики
неінфекційних захворювань
Долинського відділу
Калуського районного відділу Любомира ЧОЛУПИН