Чи небезпечна нестача заліза в організмі ?

Дата: 08.02.2023 12:27

Залізо – дуже важливий мікроелемент для правильного функціонування організму.Тому дефіцит заліза займає «почесне» перше місце серед усіх дефіцитів мінералів в організмі. За статистикою, латентний (прихований) дефіцит заліза мають майже 50% жителів Європи. Тож  чим небезпечна нестача заліза в організмі, як її виявити і заповнити.

Залізо (ferrum, Fe) – це один з найважливіших елементів у людському організмі. Без нього не відбувається виробництво гемоглобіну – залізовмісного білку, який утворюється на ранній стадії формування еритроцитів, червоних кров'яних клітин. Завдання гемоглобіну – насичення всіх тканин і органів киснем і виведення з них вуглекислого газу в легені, звідки він видихається назовні (газообмін). Таким чином, при зниженні гемоглобіну весь організм відчуває гіпоксію – кисневе голодування.

Норма заліза в організмі.

Добова потреба в залізі залежить від віку, ваги та фізіологічного стану:

• дітям до року потреба потрібно близько 11 міліграмів на добу
  • старшим дітям 7-10 міліграмів
  • підліткам і дорослим  14-18 міліграмів
  • людям старшим за 50  8 міліграмів
  • під час вагітності потреба в залізі складає 27 мг на добу
  • У грудному молоці є залізо, але його кількість недостатня для дітей, старших за 4-6 місяців.

Залізо також необхідне для фізичного зростання, неврологічного розвитку, функціонування клітин і синтезу деяких гормонів. Якщо його бракує, це може призвести до залізодефіцитної анемії. Її симптомами, зокрема, є:
-втома та відчуття нестачі енергії для роботи

-задишка та біль у грудях

-прискорене серцебиття;

-слабкість,сонливість

-ламкістьі нігтів;
-головний біль або запаморочення

-шкіра може стати блідою

-зміна нюху і смаку, опухлий язик і дискомфорт в порожнині рота, в деяких випадках - тріщини в куточках губ;

-у жінок - порушення менструального циклу;

-синдром неспокійних ніг - нав'язливе бажання рухати ногами, що знаходяться в стані спокою (характерно для кожного четвертого);

-бажання погризти незвичайні предмети (крейда, клей, землю);

-підвищена чутливість до низьких температур;

При появі цих симптомів слід зробити загальний аналіз крові і порівняти результати з рекомендованими нормами. Існують також методи експрес-діагностики, де невелику кількість гемоглобіну можна виміряти менш ніж за одну хвилину, здавши мазок крові з пальця на тест-смужку на пристрої, який є в практиці більшості сімейних лікарів.Діагноз анемія ставлять,якщо рівень гемоглобіну достовірно нижче нижньої межі, і підтверджена відсутність запасів заліза.

Якщо вам або вашій дитині лікар встановив діагноз “залізодефіцитна анемія”, то, ймовірно, призначить відповідні препарати заліза. У жодному разі не варто займатися самолікуванням, адже ви можете собі нашкодити! Тому обов’язково звертайтеся за консультацією, якщо помітили симптоми.

Для профілактики залізодефіцитної анемії, варто регулярно вживати  харчові продукти, що містять багато заліза. Його джерелами можуть бути:
-печінка;

-червоне м’ясо, як-от яловичина;

-бобові: квасоля, сочевиця, нут, зелений горошок;

-горіхи;  зокрема фісташки;

-сухофрукти, як-от курага чи родзинки;

-морепродукти;
-овочі; шпинат…
Фото без опису Щоб уникнути дефіциту заліза в організмі, порадьтеся зі своїм сімейним лікарем щодо харчування та зменшення ризиків залізодефіцитної анемії, особливо, якщо маєте протипокази до вживання окремих продуктів.

Бажаємо вам залізного здоров'я та високого гемоглобіну! :)

Фельдшер санітарний відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)