Про обов’язки та права при перевезенні вантажів автомобільним транспортом

Дата: 20.07.2021 09:51

Про обов’язки та права при перевезенні вантажів

автомобільним транспортом

Кожен хоча б один раз в житті мав нагоду скористатися послугами перевезення вантажів автомобільним транспортом.  На сьогоднішній день ринок вище зазначених послуг досить широкий, є багато підприємств та організацій які надають зазначені  послуги. Однак часто споживачі стикаються з недобросовісним та неякісним їх наданням.

Для того, щоб не бути ошуканим, а ваше відправлення було доставлене одержувачу за належністю та без пошкоджень, варто знати свої права та обов’язки при відправленні вантажів.

Спеціалісти управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області нагадують, що основні аспекти перевезень вантажів на території України регулюються Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, що затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 р. № 363.

Перед відправленням обов’язково ознайомтеся з договором про надання послуг, який укладається між споживачем та надавачем послуг, умовами надання послуг, умовами додаткових послуг, якщо вантажоодержувач такі надає.
Основним   документом   на   перевезення  вантажів є  товарно-транспортна накладна.

При оплаті за послуги обов’язково вимагайте у вантажоодержувача розрахунковий документ.

Для того щоб уникнути пошкодження вантажу при перевезенні, не варто нехтувати правилами упакування вантажів, які регулюються п.5 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

Упакування - це процес розміщення продукції  в  упаковці (тарі). Упаковка (тара) повинна відповідати державним стандартам.

До упаковки ставляться такі вимоги:

-   вид упаковки має відповідати особливостям вантажу;

- упаковка має забезпечувати повне збереження вантажу під час його транспортування з урахуванням  вантажно-розвантажувальних робіт;

-  упаковка має відповідати кліматичним умовам;

-  упаковка має відповідати вимогам митного режиму;

-  упаковка може виконувати рекламні цілі.

-  При  виборі  упаковки   потрібно   враховувати   спосіб, відстань  і тривалість транспортування,  можливість перевантаження вантажу  в  дорозі,  температурний  режим і вологість під  час транспортування,  пору  року (погодні умови), сумісність з іншими вантажами тощо.

Характер упаковки повинен відповідати виду вантажу, вантажності  автомобіля, профілю і стану дороги та іншим умовам.

Упаковка для перевезення вантажів, які вимагають охолодження чи  інтенсивної  вентиляції  повітря,  має  бути  з просвітами.

Бідони та барабани треба класти в міцні дерев'яні лати, бутлі - в лати чи корзини та ущільнювати деревною стружкою,  банки й тюбики пакувати в картонні чи дерев'яні ящики.

Також варто пам’ятати і про маркування перевезень ( п.7 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні).     При   поданні   вантажів,   які   вимагають   особливого поводження з  ними  під  час  вантажних  операцій  та  зберігання, відправник зобов'язаний нанести на всіх вантажних місцях додатково
спеціальне маркування  написом  "Верх",  "Скло",  "Обережно",  "Не кантувати",  "Боїться холоду", "Не класти плазом" тощо. Спеціальне маркування може бути вказане також особливими знаками.

Відповідальність  за відсутність спеціального маркування та її наслідки покладається на Замовника.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Маркування має бути проведене одним із таких способів:
а) безпосередньо нанесенням знаків на вантажному місці;
б) за допомогою ярликів.
Пам’ятайте,  відповідно до  п. 10 Правил  перевезень вантажів автомобільним транспортом, вантаж,  який  був  поданий  Замовником у стані,  що не відповідає правилам перевезень,  і не був приведений у відповідний стан  у  строк,  що забезпечує своєчасне відправлення, вважається неподаним, а перевезення  таким, що не здійснилося з вини Замовника.
Тому уважно те ретельно запаковуйте вантаж з дотриманням усіх норм.
Обізнаність і уважність допоможе отримати послуги перевезень вантажів автомобільним транспортом належної якості, збереже час та кошти, а відправлення будуть доставлені одержувачу цілі та не пошкоджені.